Participativní rozpočet.

Město v rozpočtu na rok 2021 vyčlenilo 500 tis. Kč na participativní rozpočet. Dává tím občanům Lysé možnost zapojit se do rozhodování o rozvoji našeho města. A to tak, že občané předloží svůj projekt, o kterém pak ostatní Lysáci hlasují. Projekty s nejvíce hlasy a celkovou hodnotou do 500 tis. Kč město realizuje. Tady je vše k participativnímu rozpočtu: https://prolysou.cz/

Situace je však jiná, žádné hlasování neprobíha a pravděpodobně ani probíhat nebude. Vzhledem k tomu, že do pilotního ročníku participativního rozpočtu nebylo přihlášeno dostatek projektů, není k hlasování důvod. Bohužel vedení města, konkrétně radní Stařecká, opět nezklamala a s navrhovateli vůbec nekomunikuje. Své projekty do participativního rozpočtu podaly také dvě naše členky. Ani jedna z nich nemá do dnešního dne zprávu, co se bude dít. Dle harmonogramu na webu participativního rozpočtu se v listopadu mělo hlasovat. Ani na webu není žádná zpráva o tom, co a kdy se bude dít, a jeden post na FB města nic konkrétního neřekl. 

My vám teď představíme projekty Radky a Zuzany. První z nich je od Zuzany Viktoriové nazvaný Lavička s výhledem na nivu Doubravského potoka:

“Bylo by pěkné, kdyby před vyhlášením 1. kola proběhla na toto téma alespoň krátká veřejná diskuze, do které by se aktivně zapojili hlavně mladí obyvatelé města. 

Věci se ale v našem městě dějí trochu jinak, a tak jeden z projektů jsem podala já – nerodák a nemladá. Vybrat si téma nebylo úplně jednoduché, limit 50 000 Kč pro jeden projekt je v participativních rozpočtech poměrně neobvyklý a zájemce o účast srazí z výšin snění o zvelebených koutech Lysé do přízemního hledání toho, „co se vejde“. Svůj projekt Lavička s výhledem na nivu Doubravského potoka jsem podala ve stanoveném termínu, je proveditelný a splňuje veškeré formální náležitosti – je do 50 000 Kč i s DPH, do rozpočtu se vešel i informační panel. Měli by z něj užitek všichni obyvatelé města nebo alespoň ti, kteří občas vyjdou na procházku. Byl by realizovaný na pozemku města. Ano, z lavičky by byl výhled na Žabák. Existence mokřadu je stále poněkud zpochybňována, ale nivu Doubravského potoka nikdo popřít nemůže. Projekt jsem podala dokonce dvakrát, při prvním podání mě totiž trochu vyděsilo, že nepřišlo žádné potvrzení o přijetí.” shrnuje Zuzana. 

Druhý projekt přihlášený do participativního rozpočtu města Lysá nad Labem pro rok 2021 je od Radky Bláhové a jmenuje se Ulicemi Lysé
V Lysé jsou ulice pojmenované po osobnostech (např. Vodákova, Masarykova, Jedličkova), po historických událostech (např. Dukelská, 28. října, Legionářská), anebo po oblastech, ve kterých se nacházejí (např. Na Františku, K Borku, Hrabanov). Každý z nás jimi denně prochází a často ani nevíme, proč se jmenují právě takto. Přemýšlela jsem, jak to změnit, a narazila jsem na projekty Městské části Prahy 6 a Prahy 8.  Ve vybraných ulicích by byly umístěné smaltované cedule, odlišné od cedulí označujících názvy ulic, které by prostřednictvím krátkého textu informovaly o osobě, události či místu, po kterém jsou pojmenovány. Cedule mohou být buď u cedulí ulic, na stožárech veřejného osvětlení anebo na jiném vhodném místě ve vlastnictví města. Projekt bych s ohledem na rozpočet rozdělila do několika fází. V první fázi se jedná celkem o 35 ulic, náměstí a prostor, které buď mají vztah k Lysé nebo se jedná o historickou událost či osobnost vhodnou k připomenutí.“ vysvětluje Radka Bláhová svou myšlenku.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.