Vedení Lysé nad Labem má v úmyslu prosadit, aby si město vzalo úvěr ve výši 300 milionů korun. Úvěr by se měl postupně čerpat od listopadu 2020 do října 2023 a splácet až od listopadu 2023. V letech 2024 až 2038 pak město ročně zaplatí necelých 21 milionů korun. Schválení úvěru je jedním z bodů zastupitelstva, které se má konat ve středu 21. října.
Z časového rozvržení je zřejmé, že zatímco 300 milionů korun si půjčí a utratí současné vedení města (komunální volby budou v říjnu 2022), splácet ho budou muset nová vedení, a to po dobu čtyř funkčních období. Představte si, že chytnete zlatou rybku. Ta Vám splní přání – dostanete 300 milionů korun, které můžete utratit, jak budete chtít, a jako bonus je nebudete muset splatit, protože to udělají Vaše děti.
Co vede radní k tomu zadlužit Lysou tak ohromným úvěrem? Z vyjádření, které máme k dispozici, vyplývá, že se koalice rozhodla během svého funkčního období (do října 2022) zrealizovat velké množství projektů, aniž by řešila, zda tím nebude zastaven rozvoj Lysé v následujících 18 letech.
Zajisté uslyšíme, že město potřebuje realizovat 5 projektů – rekonstrukci ulice ČSA, rekonstrukci ulice Mírová, rekonstrukci a zkapacitnění vodojemu, výstavbu sportovní haly a rekonstrukci vily Bondy v Litoli pro účely mateřské školy. Když se však podíváme na čísla, zjistíme, že to vůbec nesedí:
- ulice ČSA = potřebujeme 57,2 mil. Kč
- ulice Mírová = potřebujeme 30,3 mil. Kč
- vodojem = potřebujeme max. 33,7 mil. Kč
- sportovní hala = potřebuje max. 66 mil. Kč
- mateřská škola = potřebujeme max. 12 mil. Kč
Celkem je to tedy 199,2 milionu korun.
Částky vychází z:
- již uzavřených smluv o dílo,
- informací poskytnutých městem úvěrující bance,
- rozpočtu města na rok 2020,
- prohlášení radních ohledně cen jednotlivých akcí a výše v budoucnu získaných dotací.
I kdyby se tedy realizovalo všech 5 těchto projektů, stačil by na jejich zaplacení úvěr ve výši 200 milionů korun s roční splátkou 14 milionů při splatnosti 15 let (bez zohlednění peněz, které město v letošním roce neproinvestuje) anebo 120 milionů korun s roční splátkou 8,5 milionů při splatnosti 15 let (se zohledněním peněz, které město v letošním roce neproinvestuje). Proč si tedy brát o 100 milionů korun, resp. 180 milionů korun, více? Odpověď je jednoduchá. Úvěrová smlouva nabízí možnost vyčerpat celou částku 300 milionů korun na jakékoliv projekty realizované městem. Tedy město může, ale zároveň nemusí, realizovat výše uvedených 5 projektů, také může realizovat jakékoliv jiné, např. třetí cyklověž, malý bazének v ZŠ J. A. Komenského, výstavbu půdy na radnici, nákup dalších nebytových prostor pro malý kulturní sál (typu Calypsso) atd.
Jste překvapeni? My také. Z těchto důvodů s úvěrem ve výši 300 milionů korun nesouhlasíme. Samozřejmě víme, že některé investice jsou potřebné a bez úvěru se nelze obejít. Jsme připraveni úvěr podpořit, ale v nižší částce. Zastáváme názor, že zvlášť v dnešní době je nutné rozumně hospodařit a myslet i na to, aby v budoucích 18 letech město nezůstalo bez finančních prostředků.