Štěpánka Vošická

“Chraň slabší jedince a děti, bojuj proti bezpráví a nespravedlnosti.”

Štěpánka je ta, která vždy zařídí dobrou náladu. Věčně energická optimistka, která se usmívá snad i ve spánku. Její doménou je školství a sociální oblast. Je pro ni důležité, aby děti měly dostatek prostoru pro kulturní i sportovní vyžití a o seniory a nemocné bylo dobře postaráno. Jako zastupitelka je nekompromisní vůči všem nejasným a neférovým postupům současné radnice a se sobě vlastním pozitivním přístupem se snaží slušně a věcně argumentovat tam, kde se hranice rozumu ztrácejí v mlze a bezohlednost si potykala s bezprávím.

Rozhovor se Štěpánkou

Štěpánko, přestože to může působit, že jsi se v Lysé narodila, já vím, že pocházíš z úplně jiného konce republiky. Jak ses ocitla právě v tady?

Bydlím tu od roku 2008, takže jsme se vlastně přistěhovali nedávno. Ale abych to vzala popořádku. Pocházím z vesnice na jižní Moravě, takže kroje, víno, slivovička, ale také práce na poli a ve vinohradu. Pak jsem se seznámila se svým manželem, vdala se, narodily se nám dvě děti a začali jsme řešit bydlení, protože v pražském bytě 2+1 už bylo pro čtyři dost těsno. Manžel pracoval na Praze-východ, takže jsme začali hledat něco tím směrem. A tak se stalo, že jsme se dostali do Lysé.

A do té Prahy ses dostala jak? Šla jsi tam studovat pedagogiku, když teď jsi paní učitelkou?

Po ukončení ZŠ jsem chtěla studovat pedagogickou školu, ale vzhledem k tomu, že jsem chodila sedm let na náboženství, jsem neměla úplně ideální kádrový posudek. Tak jsem se přihlásila na Střední zdravotnickou školu v Kyjově. Po jejím ukončení jsem přešla do Brna a tam si ještě dodělala vyšší odbornou školu se specializací na ARO a JIP. Přitom jsem ale už na půl úvazku pracovala v Brně ve Všeobecné fakultní nemocnici u Sv. Anny. Nicméně po ukončení školy mě lákala Praha, konkrétně práce u postižených v Domě svaté rodiny. Neměli pro mě ale místo, takže jsem skončila na Karlově náměstí na oddělení ARO, kde jsem si splnila praxi. Časem se pro mě místo v Domově svaté rodiny našlo a já tam strávila 15 let prací s klienty s mentálním postižením a kombinovanými vadami. Nejprve jako zdravotní sestra, pak jsem si dálkově dodělala vysokou školu se zaměřením na speciální pedagogikou a stala se vedoucí pro celé pracoviště v Liboci. Pro mě to byla obrovská škola života, za kterou jsem nesmírně vděčná. 

Páni, to jsem vůbec netušila, že jsi vlastně vystudovaná zdravotní sestřička, navíc s takovým zaměřením. Lidé si tě většinou budou vybavovat v souvislosti s místní školkou…

Ano, to je pravda, protože ve školce v Lysé pracuji od konce mateřské dovolené, takže již nějakých 10 let. V té době se rozšiřovala mateřská škola Pampeliška a tehdejší ředitelka paní Stará mě pozvala na konkurz, kde jsem uspěla a od září 2010 se tak zařadila do pedagogického sboru. 

Vím, že jsi hodně činorodý člověk. Co ráda děláš ve svém volném čase?

Miluji cestování. Než se nám narodily děti, tak jsem cestovala opravdu hodně, byla jsem například v jižní i severní Americe, kde mám shodou okolností sestru. Měla jsem tak možnost vykoupat se například pod největším vodopádem světa Salto Ángel či vidět Niagaru. Byla jsem i v Norsku, procestovala jsem Rumunsko a Podkarpatskou Rus. Dnes jezdíme často do Itálie, kam se vdala moje druhá sestra. Před třemi lety jsme si po dlouhé době s manželem udělali radost a procestovali na motorce Anglii a Skotsko. Takže cestování a poznávání nových končin je opravdu můj velký koníček. A pokud zrovna necestuji, pak mám ráda takové ty ruční domácí práce, jako je třeba háčkování, vyšívání apod. Relaxuji při práci na zahrádce, zejména u sázení a pečování o kytičky. Ráda také sáhnu po pěkné knížce. Můj sen je jet ještě jednou do Norska, tentokrát až na Špicberky, což se mi doufám ještě splní.

 

Základní informace o zastupitelce

Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
“Chraň slabší jedince a děti, bojuj proti bezpráví a nespravedlnosti.”

Název profese
Ředitelka MŠ, učitelka

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílela na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Zajímám se o školství, sociální oblast. Jsem členka komise Rady města, která je určena pro oblast sociální, zdravotní a školství. V rámci LNS působím ve skupině, které se věnuje školství, dále seniorům a sociálním věcem a ve skupině doprava.

Věk, na který se cítíš.
Jak kdy, záleží na okolnostech.

Věk, který máš v občance.
47

Jak dlouho žiješ v Lysé?
14 let

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Štěpánko

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Pracovitost, houževnatost, optimismus.

Co na sobě nemáš ráda?
Někdy rychleji mluvím než myslím…

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Domov.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Nejčastěji používám češtinu, moc ráda poslouchám a čtu slovensky. Ve škole jsem měla ruštinu a němčinu.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Jsem vdaná, mám dvě dcery. Rodiče žijí na Moravě a sestry s rodinami v zahraničí.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Aktuálně pracuji ve školství, přesněji v mateřské škole na pozici ředitelky.

Dělala jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Před profesní dráhou ve školství jsem pracovala v jednom pražském domově pro lidi s kombinovaným postižením. Začínala jsem jako zdravotní sestra, potom jsem pracovala jako vedoucí pracoviště a vedoucí výchovy. Po vystudování VOŠ jsem nějakou dobu pracovala v nemocnici jako sestra na oddělení ARO.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrá a máš pracovní zkušenosti?
Školství. Určité zkušenosti mám z oblasti speciální pedagogiky, zaměření na psychopedii. Částečně se orientují ve zdravotnictví.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Mohu využít svoje zkušenosti ze školství, sociální oblasti a zdravotnictví.

Které oblasti se chceš věnovat?
Školství a sociální oblasti.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.