“Buď slušná a nikdy nedělej ostatním to, co nechceš, aby oni dělali tobě.”
Radka si díky své právnické profesi dokáže leccos dohledat a paragrafy jí nejsou cizí. Na zastupitelstvu prosazuje, aby město hájilo zájmy nás všech a nikoliv jen ty vlastní či určité skupiny lidí. Věci se snaží vnímat nejen v detailu, ale i z širšího, koncepčního hlediska. Ráda se směje, cestuje, věnuje se s celou rodinou geocachingu a už několik let zpívá ve sboru. Je jednou z tváří a duší Rodinného centra Parníček. Je pro ni důležité, aby se v Lysé dobře žilo, což bez řádného hospodaření nejde. A to je potřeba změnit.
Radko, odkud vlastně pocházíš? Jak se stalo, že jsi začala bydlet v Lysé nad Labem?
Pocházím z Mostu, kde jsem vyrůstala a žila až do svých 23 let. V Mostě jsem chodila na základní školu a následně i gymnázium. Po ukončení gymnázia jsem studovala na Právnické fakultě v Plzni, podotýkám, že v řádném pětiletém studiu. Z Mostu a Plzně vedly mé kroky do Lysé, kam jsem se přistěhovala v roce 2000 za svým přítelem a současným manželem, jehož rodina z Lysé pochází. Od začátku se mi Lysá jako město líbila. Byla protipólem relativně mladému, ale velkému městu Most vybudovanému v 70. letech 20. století i krajské Plzni. Velkou výhodou bylo a stále je, že Lysá je blízko Prahy, kde jsem pracovala v advokátní kanceláři. V roce 2011, po narození druhého dítěte, jsem z Prahy odešla a začala pracovat přímo v Lysé jako samostatná advokátka. Když se ohlédnu zpět, považuji toto své rozhodnutí za životní a jsem moc ráda, že jsem ho udělala. Díky tomu, že žiji i pracuji v Lysé, mám čas věnovat se rodině, svému povolání i koníčkům.
Od roku 2008 funguje v Lysé nad Labem Rodinné centrum Parníček, kde jsi v pozici předsedkyně spolku. Jak vznikl nápad založit takové centrum?
K založení mateřského, dnes už rodinného centra Parníček jsem se „přichomýtla“ náhodou. Pár děvčat, která měla o něco málo starší děti než já a která v té době dojížděla do mateřského centra v Milovicích, si řeklo, že by bylo fajn mít takové centrum i v Lysé. Začaly tedy v tomto ohledu podnikat příslušné kroky. Jedním z nich byla i snaha najít další maminky z Lysé a zapojit je do aktivit centra. Oslovovaly proto maminky s kočárkem, jestli by neměly zájem se angažovat. A takhle jednou potkaly i mě na procházce s prvním dítětem. Řekla jsem si, proč to nezkusit. Tak jsem se ocitla v Parníčku, a jsem tam dodnes, již 12 let.
Tak to je skvělé, centrum určitě nejen maminky s dětmi v Lysé vítají. Já ale vím, že také zpíváš ve sboru QuantumTet…
Ano, to je pravda a jsem opravdu moc ráda, že mě zase šťastná náhoda asi před 5 lety do sboru přivedla. Mám hudbu ráda, hrála jsem devět let na klavír a zpěv se mi vždycky líbil. Vyhovuje mi nejen krásný repertoár, který nám naše sbormistryně Jana Erbenová ze ZUŠ vybírá, ale také úžasná parta, která se zde sešla. Chodíme zpívat pro radost, vystoupení si užíváme a dle ohlasů je i radost nás poslouchat. Ostatně u nás doma zpívá a hraje na hudební nástroj téměř celá rodina a díky místní ZUŠ můžeme vystupovat i společně. Já i děti máme krásné zážitky, které nám již nikdo nikdy nevezme.
Geocaching – to je další aktivita, které se s celou rodinou poměrně aktivně věnuješ. Ne každý ale asi ví, o co se konkrétně jedná, můžeš to našim čtenářům nějak více přiblížit?
Ke geocachingu nás v roce 2008 přivedl kamarád, který nám na jedné z návštěv u něj ukázal, čemu se v rámci svých turistických výletů věnuje. Tak jsme se poprvé seznámili s keškami, což jsou schránky nebo krabičky různých velikostí a různé náročnosti, které je potřeba hledat nebo, jak my kešeři říkáme, lovit. Kešky mohou být ve městě, v přírodě, ve vodě, na stromě, na domech… Jsou zkrátka umístěny na různých místech, často něčím zajímavých místech. Pro zjištění jejich umístění existuje na internetu speciální mapa, ve které lze zjistit souřadnice. Pro nás jsou kešky příležitostí poznávat nová, nám neznámá místa. Rádi chodíme do přírody, kde si odpočineme od všedního shonu a kde máme jako rodina čas jen sami na sebe. Hledání krabiček, kešek, je pak již jen příjemným zpestřením naší cesty.
Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
Buď slušná a nikdy nedělej ostatním to, co nechceš, aby oni dělali tobě.
Název profese
Advokátka
V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílela na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Byla jsem členkou výboru pro správu majetku. Nyní jsem členkou finančního výboru a zastupitelkou. V rámci LNS působím ve skupině majetek, rozpočet a územní plán. S ohledem na svoji profesi se však věnuji řadě témat napříč všemi pracovními skupinami – např. byty v Lysé i v Milovicích, (ne)ubytovny na Mlíčníku, místní referendum, bazének v ZŠ JAK, rozpočet, změna územního plánu.
Věk, na který se cítíš.
Už od třiceti se cítím na 30. Jen nechápu, že když mi před očima rostou děti, já nestárnu.
Věk, který máš v občance.
Žádný
Jak dlouho žiješ v Lysé?
22 let
Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Ráďo, Raduš, Radko a ještě všelijak různě.
Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Cílevědomost, smysl pro detail, zodpovědnost, touha a potřeba se vzdělávat a rozvíjet.
Co na sobě nemáš ráda?
Občas se mi stává, že kvůli práci zapomenu odpočívat. Když odpočívám u dobré detektivky, pak zase občas zapomínám jít spát.
Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Pro mě nejsou důležitá místa, ale lidi, se kterými se na nich nacházím.
Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Stále používám jen češtinu. Na škole jsem se učila rusky, německy, francouzsky a se všemi těmito jazyky se na dovolené domluvím.
Prozradíš nám něco o své rodině?
Ano, prozradím, že mám jednoho manžela a dvě děti.
Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Jsem advokátka a pracuji v Lysé. Nemám žádnou specializaci, právní služby ale poskytuji převážně v oblasti občanského a obchodního práva (tedy ve všem, co se týká běžného života, nemovitostí, dědění, práce, podnikání atd.). Občas chodím i k soudu.
Dělala jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Při vysoké škole jsem pracovala ve strojírenské společnosti v administrativě. Posledních 13 let působím v Rodinném centru Parníček, kde jsem se zprvu věnovala papírování spojenému s provozem a žádostem o dotace; posledních šest let řídím Dětskou skupinu Školka Parníček, která je mým “třetím dítětem”.
V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrá a máš pracovní zkušenosti?
Mojí nespornou výhodou je má profese. Orientuji se v zákonech, dokáži sama vyhodnotit, zda jsou nebo nejsou smlouvy, vyhlášky či nařízení v pořádku a díky tomu navrhnout vhodnější řešení anebo zvolit správnou koncepci.
V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Díky svému povolání a vedení RC Parníček mám široký záběr napříč celou státní správou, samosprávou i soukromou sférou, jsem zvyklá jednat s lidmi, přicházet s nápady a navrhovat řešení. Nebojím se zodpovědnosti, zároveň však umím delegovat práci na ostatní.
Které oblasti se chceš věnovat?
Majetek, investice, finance a kultura.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.