Ondřej Šmíd

“Svět patří těm, co se neposerou.” Ch. Bukowski

Ondra je rodilý Lysák, který se o problémy našeho města začal zajímat už jako velmi mladý. Zasedání zastupitelstva se jako divák poprvé zúčastnil už v sedmnácti letech a zájem ho už nepustil. Nejen v postgraduálním studiu, ale i v soukromém životě se věnuje tématu dopravy a udržitelných měst, a proto je i jeho aktuální výzkum zaměřen na environmentální zátěž dopravy evropských měst, mezi která samozřejmě zařadil i Lysou. Ondra je nejmladší člen naší party, ale rozhodně patří mezi ty nejaktivnější.

Rozhovor s Ondrou

Ondro, mám správnou informaci, že v Lysé, stejně tak jako Honza Marek, žiješ od nepaměti?

To máš. Narodil jsem se sice v porodnici v Nymburce, ale jinak bydlím stále v rodinném domě v Litoli. Pokud tedy nepočítám dobu vysokoškolských studií v Ústí nad Labem a posléze Erasmus v Estonsku. Jsem tedy celoživotní Lysák.

Zaječí úmysly zatím tedy asi ani nemáš, je to tak? 

Do Zaječí (na jihu Moravy) jezdím rád, ale stěhovat se určitě nehodlám. Lysá je krásné polabské městečko se spoustou aktivních lidí, malých obchůdků a možností aktivně trávit volný čas. Mám tu i spoustu dlouholetých přátel. Některé věci tu sice chybí, ale nikam jinam, a zvláště do velkého města, bych nešel.

Myslím si, že někteří čtenáři si tvoji osobu spojí hlavně s dopravou. Co vlastně děláš nebo studuješ?

V současné době jsem doktorandem na katedře geografie na Přírodovědecké fakultě v Ústí nad Labem,  věnuji se především problematice dopravy a plánování udržitelné mobility. Mimoto se zajímám o modrozelenou infrastrukturu ve městech a celkově o možné způsoby adaptace krajiny na klimatickou změnu. Byl jsem například součástí mezinárodního studentského týmu, který toto téma řešil. Nyní pracuji i na projektech souvisejících s rekreačním potenciálem využití Labského stupně u Děčína či na tématu smart mobility.

Doprava je tedy tvoje doména číslo jedna. 

Určitě ano, je to spojené jak s doktorátem, tak zároveň s tím, že již devátý rok pracuji ve firmě, která služby v oblasti dopravy poskytuje. Je to skvělé propojení teoretických poznatků a pohledů z praxe.

Pokud to vnímám správně, tak práce je vlastně i tvým koníčkem. Vidíš to také tak nebo odpočíváš i jinak? 

Určitě mě práce hodně baví, ale umím i odpočívat (smích). Velkým koníčkem je cestování, před pár lety jsem procestoval například Norsko, Island či Maroko. Mám rád i sport, zkoušel jsem, co se dalo, od fotbalu přes veslování po tenis. Několik let jsem chodil do Sokola, nejvíce mě ale baví florbal, který hraji od sedmi let. U čeho jsem ale prakticky pořád, tak to je kolo, ať už “silnička”, nebo “horák”. V zimě je to pak klasika – lyže, běžky. V posledních letech jsem přišel na chuť sněžnicím a skialpinismu. Při tomto sportu se mi líbí, že si člověk krajinu opravdu užije. Ostatně celkově horská turistika je mojí relaxací, nyní navíc i díky nově objevené aplikaci, kterou bych čtenářům rád doporučil – HOROBRANÍ.  Stačí vylézt na jakýkoliv kopeček, kopec či horu, zapsat její geopolohu a odkliknout ji do aplikace. Následně získáte tolik bodů, kolik má vrchol metrů.

Zmínil jsi i cestování, někteří čtenáři tě možná znají zejména z přednášky o Estonsku, ve kterém jsi strávil půl roku. Jak tě napadlo odcestovat zrovna do této nepříliš známé země?

Každý student má díky programu Erasmus možnost vycestovat až na rok na studijní pobyt do nějaké země. Estonsko mě zaujalo především tím, že jsem tam nikdy nebyl a že Estonci jsou jako národ nesmírně inovativní. V tomto ohledu je to takový pobaltský drak, jejich státní správa funguje skvěle v online prostředí. Stačí jen občanský průkaz a téměř všude se dostanete. Byla to neuvěřitelná zkušenost, ať již z pohledu studijního či soukromého. Estonsko je krásná země, a pokud budu mít příležitost, určitě bych se tam zase někdy rád vrátil.

Základní informace o zastupiteli

Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
” Svět patří těm, co se neposerou.” Ch. Bukowski

Název profese
Geograf, výzkumný pracovník PřF UJEP, dopravní projektant a technik

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílel na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
V rámci LNS jsem už od začátku vedl skvělý tým odborníků na dopravu. Dále jsem pracoval ve skupině životního prostředí, kde jsme řešili například záchranu mokřadu Žabák. Zapojil jsem se také do práce skupiny, které měla na starost majetek, investice a rozpočet (zachování milovických bytů ve vlastnictví města). Mimo LNS jsem byl členem výboru pro správu majetku města a občas jsem byl přizván na konzultaci s dopravní komisí.

Věk, na který se cítíš.
Občas na víc než je kalendářní věk; rodina, přátelé, studenti a příroda mě nabíjí pozitivní energií.

Věk, který máš v občance.
28

Jak dlouho žiješ v Lysé?
Od narození.

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Ondra, Óňa, dopravák

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Asi hlavně touha posouvat a dotahovat věci.

Co na sobě nemáš rád?
Toho je fakt hodně. V poslední době mi ale na sobě nejvíc vadí to, že když mám deadline na některé úkoly, tak se místo toho věnuji něčemu, co by mohlo počkat. Zkrátka prokrastinace v trochu jiném duchu.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Těch míst je hrozně moc. Mám rád projížďky na kole káranskými lesy, procházky podél Labe i pivko s přáteli v Matyldě nebo na Patře.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Když pominu češtinu, nejčastěji čtu, píšu a mluvím anglicky. Učil jsem se ale i německy, španělsky, rusky a estonsky a na dovolených se tak nějak i s pomocí rukou a nohou těmito jazyky domluvím.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Vlastní děti nemám, ale velkou rodinu ano.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Jen díky svým skvělým šéfům a tolerantním kolegům mám dvě zaměstnání. Jednak jsem geografem/doktorandem na Univerzitě J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde provádím vlastní výzkum v oblasti dopravní a urbánní geografie a zároveň vyučuji Geografii Česka, Životní prostředí a udržitelný rozvoj a Terénní cvičení ze sociální geografie. Taktéž pracuji jako dopravní projektant a technik v malé firmě s rodinnou atmosférou. Zde pracuji hlavně na různých dopravně-inženýrských opatřeních od návrhu přes komunikaci s úřady, stavebními firmami až po samotnou realizaci. Pohybuju se tak jak v kanceláři, tak i v terénu a to mě baví.

Dělal jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Pokud pominu různé brigády, tak už od střední školy se pohybuju kolem oboru, kterému se nyní věnuji a ještě dál věnovat chci.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrý a máš pracovní zkušenosti?
Obor, kterému se věnuji, je specifický tím, že čerpá nejdůležitější informace z různých dalších disciplín. Asi i proto umím velmi podrobně studovat zdroje, věci si poskládat a dojít k rozumnému řešení.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Cítím se silný především v tématu dopravy. Už teď je v Lysé realizováno několik mých návrhů v této oblasti. A vím, že je stále co zlepšovat.

Které oblasti se chceš věnovat?
Doprava, správa a rekonstrukce majetku města a životní prostředí.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.