Martina Synková

“Dum spiro spero (Dokud dýchám, doufám).”

Základem pro to, aby vše fungovalo tak, jak má, je dobrá správa města. Ta bohužel za současné koalice nefunguje, proto ji má Martina ve svém právnickém hledáčku od zvolení do funkce zastupitelky. Je hodně cílevědomá a žádná překážka pro ni není problém. Věcně a slušně argumentuje současné koalici a spolu s Radkou tvoří náš právnický tandem. Ráda by dosáhla toho, aby Lysá byla místem pro spokojený život nás všech.

Rozhovor s Martinou

Martino, mnozí občané města si tě v současné době spojí především s kauzou Žabák. Pokud ale vím, tak ty nejsi rodilý Lysák, že?

To máš pravdu, nejsem. Pocházím z Hradce Králové a to, co mě s tímto místem hodně spojuje, je kromě jiného řeka Labe. Proto ji mám tak ráda. Teprve náhoda mě „zavála“ do Lysé. Ještě po ukončení studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze jsem byla totiž přesvědčená, že se vrátím zpět do Hradce, ale vše se pak vyvinulo trochu jinak, než jsem předpokládala. Nejprve jsem pracovala v advokátní kanceláři, ale po načerpání zkušeností v oblasti soukromého práva jsem se rozhodla, že si musím ještě doplnit znalosti práva veřejného. To jsem trochu překvapila sama sebe, protože v průběhu studia jsem tvrdila, že veřejné právo a zejména správní právo nikdy dělat nebudu. Jenže na straně druhé to byla výzva, tak jsem ji přijala. Jednalo se o něco nového, zajímavého, práce legislativce a právo životního prostředí, kterému se ještě před pár lety věnoval opravdu málokterý z právníků. Nakonec jsem na Ministerstvu životního prostředí měla příležitost seznámit se s prací i jiných odborů a sekcí, např. odboru vyřizujícího projektové záležitosti, odboru EIA/SEA a sekce ochrany přírody a krajiny. Musím říct, že jsem na ministerstvu potkala skvělé lidi a byla to výborná zkušenost. Na ministerstvu jsem potkala i svého manžela Martina. Ani jeden jsme nechtěli zůstat v Praze a nakonec nás zaujala Lysá, která je jen kousek od Prahy, navíc směrem na Hradec Králové. Lysá nás nadchla svým bohatým kulturním životem, památkami, historií i prostředím, zejména v okolí řeky Labe. Kino Luft tu bylo skvělé, prostě Lysá nás oslovila a nám se zde podařilo koupit domeček.

Ještě se vrátím k tvému zaměstnání. Pokud vím, tak nyní už na Ministerstvu životního prostředí nepracuješ.

Na ministerstvu jsem pracovala přes deset let, a přestože tam byla neuvěřitelně skvělá parta lidí a prima práce, cítila jsem, že se potřebuji naučit ještě něčemu dalšímu. V té době mi nečekaně přišla nabídka od paní správní ředitelky Národního divadla, zda bych nechtěla zkusit pracovat pro ně. Přestože se jednalo o velkou změnu, skoro skok do neznáma, protože právu autorskému a licenčním smlouvám jsem se předtím nikdy nevěnovala, rozhodla jsem se  to zkusit a z ministerstva odejít. Přesto podotýkám, že mě právo životního prostředí stále moc baví (smích).

Pokud tedy nepracuješ, či se nevěnuješ ekologii, co ráda děláš?

Než se narodil náš syn Mikuláš, většinu mého volného času zabírala kynologie. Musím přiznat, že jsem se zamilovala do plemene rhodéský ridgeback. Měla jsem štěstí na svéhlavou fenku Sáru, se kterou jsme chodily dlouhá léta na zdejší cvičák. Bohužel Mikuláš má na pejsky alergii, takže se tomuto koníčku již nemohu věnovat tak, jak bych si přála. Snažím se sportovat, protože sport je pro mě relaxem, u kterého si skutečně odpočinu. Ráda běhám, hraji tenis, plavu, jezdím na kole. Hodně času zabírají ty aktivity, které mohu podnikat společně s Mikulášem, mým sluníčkem v životě. Snažím se mu hodně věnovat a užívat si to s ním, protože čas nezadržitelně letí. Ráda maluji a kreslím, i když na tento koníček nyní bohužel příliš času nemám. A když mám chvilku volna, ráda si přečtu hezkou knížku, zejména s historickou tématikou.

 

Základní informace o zastupitelce


Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
Dum spiro spero (Dokud dýchám, doufám).

Název profese
Právnička

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílela na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Byla jsem předsedkyní komise pro životní prostředí. V současnosti jsem zastupitelkou města. V rámci LNS působím nejvíce ve skupině pro životní prostředí. Vzhledem ke své profesi bych se však ráda věnovala aktivitám LNS průřezově. Zajímavých témat je opravdu víc než dost.

Věk, na který se cítíš.
Věk je jenom číslo, které o skutečném rozpoložení člověka příliš nevypovídá. A jak se tedy cítím? Spokojeně.

Věk, který máš v občance.
Takový údaj v občance nemám. Že by chyba systému?

Jak dlouho žiješ v Lysé?
17 let

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Přezdívku nemám, přátelé a rodina mi říkají Marťo nebo Marti.

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Cílevědomost, odpovědnost a pozitivní přístup k řešení věcí.

Co na sobě nemáš ráda?
Paličatost.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
V Lysé a jejím okolí se nachází spousta krásných míst. Když jsem se věnovala kynologii, nachodili jsme mnoho kilometrů podél řeky Labe směrem na Řehačku a Byšičky nebo v opačném směru na Ostrou. Tady najdete všude úžasná zákoutí. Ta řeka je prostě magnet!

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Čeština je mi samozřejmě nejbližší, ale domluvím se i německy a anglicky. Byla jsem k tomu vedena rodiči a jsem tomu ráda, protože v současnosti užiji všechny tři řeči v širším kruhu rodinném.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Mám skvělého syna, rodiče, sestry, přátele a rodinu rozesetou po světě. Syn by mi neodpustil, tedy dodávám: a domácího mazlíka – želvu zelenavou.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Pracuji jako právnička v Národním divadle.

Dělala jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Ano, vyzkoušela jsem si práci učitele, ale zůstala jsem v oboru právo.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrá a máš pracovní zkušenosti?
Myslím, že na tuhle otázku je jasná odpověď, jednoduše obor právo. Zkušenosti mám nejen v oblasti soukromého práva, ale i veřejné správy a legislativy.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Přála bych si, aby naše město fungovalo na dobrých principech veřejné správy, dále aby bylo řádným hospodářem a více naslouchalo svým občanům. V dosahování těchto cílů bych byla ráda nápomocna.

Které oblasti se chceš věnovat?
Jak jsem zmínila výše – dobré správě našeho města.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.