Zeštíhlení výborů na úkor opozice

Schválením nového Jednacího řádu Výborů Zastupitelstva města došlo ve všech výborech k organizačním změnám, které neodpovídají ustáleným zvyklostem v Lysé nad Labem a nedostatečně zohledňují principy zastupitelské demokracie. Nyní totiž mohou mít výbory na návrh místostarosty Havelky max. sedm členů a některé strany v nich ani nemají své zástupce. Z výborů byli vyloučeni i členové, kteří měli téměř stoprocentní docházku. Není náhodou, že se jednalo převážně o lidi z opozice. Např. do kontrolního výboru bylo jmenováno pět zástupců navržených koalicí a pouze dva z opozice. Opoziční strana Kulturně! se dvěma mandáty byla ve výboru úplně vynechána.

V minulých volebních obdobích bylo zvykem, že členy výborů mohly nominovat všechny volební subjekty, které se účastnily komunálních voleb. Tato zvyklost byla dána snahou zapojit, co nejvíce aktivních lyských občanů do práce pro naše město.

Proto jsme na říjnovém zastupitelstvu navrhli, aby měly výbory opět jedenáct členů a svého zástupce mohl nominovat každý subjekt, který kandidoval v komunálních volbách v roce 2018. Bohužel tento návrh nikdo z koalice nepodpořil.

Zároveň jsme navrhli změnu v předsednictví kontrolního výboru. Po několik volebních období byl vždy předsedou kontrolního výboru zastupitel nominovaný nejsilnější opoziční stranou. Současný předseda výboru je nominován stranou, která získala ve volbách 2018 pouze jeden mandát a zároveň aktivně podporuje současnou koalici. Návrh na odvolání současného předsedy Petra Gregora a jmenování nového předsedy Matěje Kodeše nominovaného třemi opozičními subjekty na zastupitelstvu také neprošel. Návrh opět nikdo z koalice nepodpořil. Tento přístup považujeme za ohrožení demokracie v Lysé nad Labem. Vládnoucí koalice tím prakticky znemožňuje řádnou kontrolu ze strany opozice, která je v městech a obcích v ČR zcela běžná.

Komunální volby budou sice až za dva roky, ale už nyní můžeme všem občanům v Lysé slíbit, že pokud získáme dostatečnou většinu, tak letité zvyklosti ohledně výborů opět vrátíme. Zástupce v nich budou mít všechny kandidující subjekty a předsedou kontrolního výboru bude představitel nominovaný nejsilnějším opozičním uskupením.

nominace počet zastupitelů Kontrolní výbor Finanční výbor Výbor pro obchvat
ČSSD 4 Grebík Jan Pípal Martin Otava Karel jr.
ODS 2 Jašek František Sadílková Ingrid Fajmon Hynek
ANO 1 Nováková Marie Bonaventura Josef Smejkal Marek
Naše Lysá 1 Melichar Michal Novák Martin Tlamichová Naďa
KSČM 1 Gregor Petr Kváč David Šturm Ján
KDU-ČSL 3 Zoubek Petr Šplíchal Vladimír Ertner Jindřich
Cesta města 1 Šalek Jaromír Viktoriová Zuzana Řezníček Michal
Kulturně 2 Kodeš Matěj Bláhová Radka Šmíd Ondřej
         
Předseda výboru        
Nepřijaty člen        

* Jména v řádku jsou zástupci strany uvedené v prvním sloupci. 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.