Zastupitelstvo pod lupou |

S ohledem na doznívající epidemii se zasedání zastupitelstva 20. 5. konalo na Výstavišti s online přenosem na YouTube. Přestože bylo zřejmé, že program s 39 body nebude možné stihnout projednat, nebyli koaliční zastupitelé ochotní předřadit bod o mokřadu, ke kterému se na zastupitelstvu sešli jak místní občané, tak nezávislí odborníci. Opozice žádost o předřazení opakovaně předkládala a koaliční většina k nevoli přítomné veřejnosti v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva neoblomně zamítala.

Tématem číslo jedna byla cena a kvalita vody, již jakýsi evergreen, zejména v těchto suchých letech. Z diskuse vyplynulo, že ceně bohužel rozumí pouze host – Ing. Glogar, ani ten však neodpověděl, zda stávající cena 95,- Kč je pro občany férová. Alespoň snížení DPH od 1. 5. 2020 se občanům do ceny plně promítne. Pan Aleš ze Stavokompletu sice neví, kudy voda ve městě teče, zato ví, že voda je v pořádku, protože vytéká z úpravny v požadované kvalitě, navíc prý je léčivá jak v Karlových Varech. Rozbory od občanů ukazující překročené hodnoty dusičnanů nebere Stavokomplet v potaz, protože jejich vlastní rozbory jsou v pořádku (tedy těsně pod hranou zákonné normy). Pokud mají lidé problém s tvrdostí vody, mají si zakoupit úpravny pro domácnost. Navíc bylo v dubnu a květnu jen 8 stížností na kvalitu vody, takže to je vlastně jen lokální problém. Nechce se nám věřit, že představitelé města považují placení rezavé vody plné dusičnanů za normální.

Houstnoucí atmosféra jednání se projevila při projednávání přípravy výstavby bytového domu na tzv. bobovacím kopci na sídlišti. Projekt předložený místostarostkou Fischerovou představil architekt  Tesař. Do projektu se pustili jak její kolegové z rady (podle p. Kolmana je to hotové barbarství), tak i občané, kterým zejména vadilo, že se s takto zásadními investicemi nemohou seznámit včas a důkladně. Starosta arogantně řádil jako vždy, když nejde vše podle jeho představ, uděloval a zejména odebíral slovo, prosebně koulel očima na místostarostu Havelku, až ho vysvobodil p. Gregor, který s dikcí své domovské strany navrhl diskusi ukončit, což se také stalo. Jediným pozitivem je příslib, že příště město zveřejní před zasedáním zastupitelstva projednávané materiály s přílohami.

Bod o návrhu statutu fondu na rozdělení prostředků z privatizace bytů města v Milovicích vyvrcholil opozičním vyhlášením referenda k otázce prodeje bytů. Z diskuse jsme se dozvěděli o radniční koalici následující. Starosta Otava neumí řídit diskusi ani město. Místostarosta Havelka řídí město za starostu a společně se stranickým kolegou Fajmonem jsou nefalšovaní politici, kteří se v diskusi neštítí jakýchkoliv argumentačních faulů, aby nalezli ztrácející se půdu pod nohama. Pan Havelka nejprve politicky školí šestičlennou opozici za neschválení pravidel k prodeji bytů v Milovicích, pak neví nic o nájemních smlouvách na dobu neurčitou, které samozřejmě existují. Pan Fajmon neví o městě, které by mělo majetek v jiném katastru, ačkoliv třeba Aš nebo Cheb mají majetek dokonce v jiném státě. Při odpovědích na dotazy probíhá prakticky kontinuální odbíhání od tématu. Zbytek koaličních zastupitelů bez připomínek schválí, co jim ÚV (pardon Rada města) navrhne.

V následujícím bodě vybrala většina zastupitelů ze dvou návrhů na podporu podnikatelů postižených epidemií očekávaně návrh pana Fajmona. Vzhledem k dvouměsíčnímu zpoždění Lysé oproti jiným městům nezbývá než doufat, že se pomoc těm, kteří ji potřebují, dostane včas.

Závěrečných 15 minut zastupitelstva je virální bomba, která si na internetu žije vlastním životem. Každý tuto hořkou estrádu může shlédnout na YouTube, přestože celý záznam jednání město ze svého vlastního youtube profilu z určitě dobrých důvodů už stáhlo. Nechat na úplný konec nejstaršího zastupitele předčítat jeho článek z Listů občanům, kteří v tu chvíli již šest hodin čekali na projednání mokřadu, je opravdu historický majstrštyk. Lze jen doufat, že dno žumpy již bylo nalezeno a jediná cesta je tedy vzhůru.

Petr Zoubek

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formulář souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.