Ubytovny na Mlíčníku

Dne 17. 4. 2019 schválila koalice ČSSD, ODS, ANO, Naše Lysá a KSČM na zasedání zastupitelstva města i přes výrazný nesouhlas opozice a přítomných občanů plánovací smlouvu na připojení vodovodu a kanalizace v lokalitě Na Mlíčníku pro areál devíti hal určených pro drobnou výrobu, řemesla a ateliéry. Ateliéry a studia jsou sice nebytovými prostory, nicméně občanský zákoník v nich umožňuje bydlet. Je známo, že ateliéry a studia se již řadu let staví tam, kde je územním či regulačním plánem zakázána či omezena výstavba bytů, a že se v nich následně bydlí. A projekt investora byl koncipován jako haly pro drobnou výrobu, řemesla a ateliéry.

Předložený projekt díky vysokému počtu ateliérů a malých kancelářských prostor s vlastním sociálním zařízení oprávněně vzbuzoval velké obavy, že se ve skutečnosti jedná o ubytovny pro celkem až dva tisíce sezónních pracovníků. Projekt ani nebyl předložen všem zastupitelům, v materiálech měli pouze zakreslení objektů v mapě včetně návrhu sítí. Projektant přišel až na jednání zastupitelstva a tam ho představil. Opozice proto vůbec neměla tušení, co se chystá, a vznikaly oprávněné obavy.

 

Připomeňme si několik skutečností 

Investorem stavby byla společnost K A T C H E R, spol. s r.o. (se sídlem v jednom bytě v Praze, bez zaměstnanců, všichni majitelé firmy byli občané Ruské federace). Již v srpnu 2016, tedy dva měsíce po prvním nástupu současného starosty do funkce, zpracovává společnost SM Architects s.r.o. z podnětu firmy KATCHER studii na využití dotčeného území. 

Plánovací smlouva o napojení na vodovod a kanalizaci byla poslední pojistkou města, jak developerovi stanovit podmínky způsobu využití areálu v souladu s veřejným zájmem. Bylo možné schválení smlouvy odložit do vyjasnění všech rizik, a ne ji urychleně schválit. Místo toho koalice důvěřovala nejasnému projektu této neznámé firmy a tvrzení zastupitelů pánů Havelky a Fajmona (oba ODS), že město plánovací smlouvu schválit musí.

Naši opoziční zastupitelé ve snaze eliminovat riziko vzniku ubytoven navrhovali:

  1. Odložit schválení plánovací smlouvy do dalšího zasedání zastupitelstva města (z dubna 2019 na červen 2019), na které požadovali pozvat investora k vysvětlení záměru.
  2. Smluvně ošetřit právní záruky, že se dotčené stavby nestanou ubytovnami.

Ani jeden návrh nebyl na zastupitelstvu v dubnu 2019 koalicí ODS, ČSSD, ANO, Naše Lysá a KSČM schválen. 

Vzhledem k tomu, že vedení města vůbec nereagovalo na naše připomínky a záměrně dál tento projekt podporovalo, rozhodli jsme se upozornit občany na vznikající riziko. Článek, který jsme napsali do Listů (05/2019) nám nebyl otištěn. Proto jsme ho vydali sami na vlastní náklady a položili tím základy našeho zpravodaje BEZ CENZURY. Tento samostatný leták ke kauze ubytoven měl v sobě také informace k petici, kterou jsme vyhlásili, aby svůj názor mohli vyjádřit i občané. Vyzvali jsme také vedení města, aby na zasedání zastupitelstva 26. 6. 2019 revokovalo schválení plánovací smlouvy a aktualizovalo územní plán města tak, aby nebylo možné v Lysé nad Labem stavět velkokapacitní ubytovny.

Ukázkou toho, jak vedení radnice v této věci své město a občany (ne)zastupovalo, je námitka vznesená až dne 31. 5. 2019 Karlem Otavou jakožto starostou města k již téměř dva roky probíhajícímu územnímu řízení se strohým odůvodněním na sedm řádků. V tu dobu byli občané již informováni o vzniklé situaci, probíhalo podepisování petice a o zamýšleném projektu se v celém městě vedla rozsáhlá diskuse. Nebýt veřejného tlaku, námitka by pravděpodobně nikdy nevznikla a řízení by pokračovalo dál.

Starosta Otava potvrdil, že město jako účastník řízení podalo v územním řízení za téměř dva roky vedení řízení pouze jednu námitku, a to právě až dne 31. 5. 2019. Do spisu vedeného stavebním úřadem se vyjma paní tajemnice nebyl za město nikdo podívat, aby zjistil, jak projekt vypadá a jaká stanoviska jsou ve spisu založena. Nebyly tak, a ani být nemohly, účinně hájeny zájmy občanů Lysé. 

Zlomové bylo zastupitelstvo v červnu 2019 za účasti médií vč. televize. Městský architekt pan ing. arch. Jan Storch tady prohlásil, že označení projektu jako haly pro drobnou řemeslnou výrobu a ateliéry absolutně neodpovídá tomu, co je reálně připravované, a že haly nemají parametry průmyslových hal, ale kancelářských či bytových budov.

 

Navzdory všem komplikacím, odporu vedení města a za pomoci medializace i vás, Lysáků, se nám podařilo následující:

  • Donutili jsme vedení radnice postavit se proti projektu.
  • Díky námitkám občanů bydlících v blízkosti stavby stavební úřad dne 27. 6. 2019 rozhodl o přerušení územního řízení.
  • Petici proti výstavbě “ateliérů” podepsalo více než 2 600 občanů. Pro porovnání uvádíme, že k volbám do zastupitelstva (2018) dorazilo 3 608 voličů a k volbám do sněmovny jich přišlo 5 115.
  • Zastupitelstvo schválilo návrh změny územního plánu tak, aby znemožňoval výstavbu velkokapacitních ubytoven v průmyslových zónách (tato změna územního plánu dosud nebyla dokončena).
  • Starosta města se zavázal, že rada města vyhlásí kompletní stavební uzávěru na tomto územní do dokončení změny územního plánu. 

Vlastníci pozemku opustili projekt se společností KATCHER a prodali tyto pozemky městu (1,7 ha) za 13 mil. Následně je město v září 2021 prodalo za 17 mil. společnosti Kaufland na stavbu obchodního domu. Stavební uzávěra byla následně zrušena. Město tímto získalo do svého rozpočtu 4 miliony korun.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.