Renata Krausová

“Když už to chceš vzdát, vzpomeň si, proč jsi začal.”

Renata je usměvavá, příjemná žena, která se dokáže vcítit do pocitů druhých. Má zkušenosti s obchodní, produkční i manažerskou činností. Jako lyská rodačka má velké přání – aby radnice fungovala JINAK. Aby se Lysá nad Labem stala příjemným místem pro žití všech věkových skupin. Vzhledem ke svému povolání by ráda pomohla s oživením kulturního života ve městě.

Rozhovor s Renčou

Renato, ty znáš Lysou od narození. Co si na ní osobně nejvíc ceníš?

Ano, jsem skutečně rodačka, naše rodina je s Lysou úzce spjata už po několik generací. Manžel Pavel je také rodák, jsme spolu 24 let a máme dvě dcery. Starší Adélka jde do prvního ročníku na vysokou a mladší Deniska je ve druháku na střední škole. Žijí zde jak naši rodiče, tak i všichni naši sourozenci, kteří si v Lysé založili rodiny. Nikdo z nás se z města neodstěhoval, patříme jednoznačně mezi srdcové starousedlíky. Lysá se mi líbí nejen svojí polohou, která je díky vlakovému spojení dostupná prakticky odkudkoliv, ale především pro příjemné žití všech věkových skupin. Máme krásné historické náměstí, zámeckou zahradu se vzácnými sochami, která láká k procházkám, můžeme si posedět v řadě restaurací i kaváren nebo se jít pobavit do kina. Pro mě je to takové multifunkční město, i když je samozřejmě stále co zlepšovat (smích).

Ano, to máš pravdu, Lysá je opravdu krásné město. Ostatně, pokud vím, tak ty díky svému vzdělání máš – nebo jsi měla – ke stavitelství, tak trochu bližší vztah.

Dalo by se říci, že ano. Mám vystudovanou Střední průmyslovou školu stavební – obor pozemní stavby. Jako projektantka staveb jsem chvíli pracovala, několik let jsem byla bytovou referentkou. Po mateřské jsem se ke stavařině ještě vrátila a zpracovávala cenové nabídky na zastropení staveb, což obnášelo od navržení stropní konstrukce včetně zhotovení projektu až po zařízení samotné montáže. Nakonec mě však život přesunul do jiné oblasti, což byla obchodní, produkční a manažerská činnost, kde se pohybuji posledních dvanáct let.

V současnosti sedmým rokem pracuji na úřadě v blízkých Benátkách nad Jizerou na Oddělení vnitřní správy jako „Kulturní referent“. Organizuji městské akce, které mají už mnohaletou tradici, patří mezi ně např. Prvomájový jarmark, vinné slavnosti Benátecký hrozen nebo Posezení s burčákem, Zámecké slavnosti, ale i divadelní představení, koncerty apod. Pokud by nebyly vládní zákazy z důvodu covidu-19, tak bychom letos měli již 28. ročník Plesu města.

Jak říká klasik, nejen prací živ je člověk. Co tě tedy kromě práce nabíjí energií?

Je to především moje rodina. Rodinné dovolené jsme doposud trávili společně především aktivně, tak jak na to ráda vzpomínám ze svého dětství. Cyklistika nebo turistika spojená s koupáním, vodáctví, sjezdové i běžecké lyžování, bruslení, nic z toho nám není cizí. Ve volném čase nebo i po náročném pracovním dni se nabíjím pobytem v okolní přírodě, ať už procházkou, projížďkou na kole nebo si jdu zaběhat. Za tu spojitost města s přírodou jsem vděčná, je úžasné, když popojdu kousek od domova a jsem na čerstvém vzduchu. Jinak se považuji za obyčejnou mámu od rodiny, je mi zkrátka příjemné jakkoliv trávit čas s blízkými. Ráda vařím, často peču moučníky a v létě zavařuji vše, co mi přijde pod ruku, takže máme na zimu škálu různých marmelád.

 

Základní informace o zastupitelce

Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
Když už to chceš vzdát, vzpomeň si, proč jsi začal.

Název profese
Kulturní referent, Odbor vnitřních věcí (Městský úřad Benátky nad Jizerou)

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílela na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Roznášková činnost, sběr podpisů na proběhlé petice. Podílím se na aktivitách ve skupině kultury.

Věk, na který se cítíš.
Věk neřeším, beru ho na vědomí.

Věk, který máš v občance.
47

Jak dlouho žiješ v Lysé?
Od narození.

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Rodina – Rena, kamarádi Renča – Renda

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Zodpovědnost, spolehlivost, komunikativnost a flexibilnost.

Co na sobě nemáš ráda?
Je až příliš snadné mě dojmout. Pozitivně i negativně.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Les směrem Řehačka, Káraný a Dvorce, Hrabanov a zámecká zahrada.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Vybavím si sem tam něco z ruštiny a angličtiny, které jsem se učila ve škole.

Prozradíš nám něco o své rodině?
S manželem Pavlem jsme spolu 24 let, máme dcery Adélku a Denisku. Rodiče i sourozenci se svými rodinami žijí také v Lysé.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Sedmým rokem pracuji na úřadě v Benátkách nad Jizerou jako “Kulturní referent” Odboru vnitřních věcí. Organizuji v Benátkách městské akce, vyřizuji je jak po komunikační, propagační, tak i s tím spojené administrativní stránce. Takřka všechny mají již mnohaletou tradici. Patří mezi ně např. Ples města, Zámecké slavnosti, Prvomájový jarmark, vinné slavnosti Benátecký hrozen a Posezení s burčákem, divadelní představení apd.

Dělala jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Mám vystudovanou Střední průmyslovou školu stavební – obor pozemní stavby. Jako projektantka staveb jsem chvíli pracovala, několik let jsem byla bytovou referentkou. Po mateřské jsem se ke stavařině vrátila a zpracovávala jsem cenové nabídky na zastropení staveb, což obnášelo navržení stropní konstrukce včetně zhotovení projektu až po zařízení samotné montáže. Nakonec mě život přesunul do jiné oblasti, což byla manažerská a produkční činnost.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrá a máš pracovní zkušenosti?
Organizování kulturních akcí od A do Z.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Umím zajišťovat kulturní život ve městě právě z pozice města.

Které oblasti se chceš věnovat?
Kultura.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.