Radar ve Starém Vestci

Proč zrovna v tuto chvíli vytahuji toto téma? Na programu jednání ZM 31. 7. 2019 je i žádost Starého Vestce o příspěvek na akci “Revitalizace průtahu komunikace II/611”

Pro lyskou radnici slepice, která snášela zlatá vejce, bohužel jen radnici. Když byl tuším v roce 2012 instalován, byl deklarován jako nástroj, který v obci zvýší dopravní bezpečnost. Tu bezpečnost, která dle policejních záznamů byla v daném místě takřka skvělá. Celkem frekventovaná silnice, během pěti let před instalací radaru došlo ve sledovaném úseku k méně než 10 dopravním nehodám, více nehod se stalo následně na STOPce od Lysé, čemuž už ale radar nemohl zabránit. Pro lyskou radnici zlatý důl bez vlivu na voliče. Lysáků ve směru od Poděbrad jezdí minimum a radar měřil pouze a jen v tomto směru. Situace znalejší řidiči se naučili při vjezdu do obce jezdit protisměrem, nedošlo pak k aktivaci radaru. 

Voliče si tedy vedení radnice nenaštvalo, ročně šlo do městské pokladny cca 10 milionů korun z pokut, další 2,5 milionu ročně šlo firmě, která tuto budku dobra provozovala. To, že se celé vybírání pokut opíralo o zákonodárský sprasek, za který by se nemusel stydět ani jeden z totalitních režimů, který této zemi vládl, se nebudu zmiňovat. Nebo snad zdravý selský rozum zná nějaký reálný způsob, jak osobu, která má půjčený váš vůz, můžete ovlivnit tak, aby opravdu nejela do obce rychleji? Není trestán viník skutečného přestupku, ale viníka si byrokratický aparát vytvořil z provozovatele/vlastníka vozu. To ale není téma komunální politiky.

Když jsem koncem roku 2017 oslovil starostu Starého Vestce, pana Moce s dotazem, zda ví, že Lysá na starovesteckém radaru ročně vydělává 10 milionů, zda od Lysé dostává alespoň část peněz na reálně fungující prostředky zlepšení dopravně-bezpečnostní situace a zda samotný provoz radaru nějak zlepšil dopravně-bezpečnostní situaci v obci, tak odpověď na všechny tři otázky byla NE. 

Následovala žádost starovestecké radnice o podíl na zisku z radaru. To bylo odmítnuto z průhledných důvodů – administrativní zátěž, jakási protizákonnost podobného dělení. Více na https://www.auto.cz/jak-obce-ryzuji-na-pokutach-radar-meril-nezakonne-a-motorista-spor-vyhral-127864

Starý radar dosloužil, loni se koupil nový. Už neměří okamžitou rychlost, ale je to úsekové měření. Měří dobu průjezdu mezi dvěma body vzdálenými cca 300 m. Servisní smlouva na starý radar vypršela, z něj už hlášení přestupků nechodí. Smlouva na nový radar byla sepsána opět podezřele, hodně se podobá té z Varnsdorfu https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/varnsdorf-radar-mereni-kamery-policie-vybuch.A190405_093630_domaci_fort

V červnu 2019 radar ještě nefungoval. Peníze za nákup nového radaru Lysá zaplatila, ale negeneruje žádné zisky. Jako členovi finančního výboru mi to jedno není, Lysá na zařízení tratí. Jako občan se selským rozumem jsem tomu rád.

Jak možná víte, tak se ve Starém Vestci chystá výstavba krátkého obchvatu, který by měl z obce odvést dopravu mezi Lysou a dálníčním nájezdem. Na křižovatce silnic 611 a 272 ve směru od dálnice bude vybudován kruhový objezd z nějž na Lysou povede nová přeložka silnice 272 ústící na stávající komunikaci za hřbitovem. Tímto kruháčem se zklidní provoz na průtahové komunikaci 611 ve směru od Prahy.

Obec by ale chtěla zklidnit i dopravu od Poděbrad a to ne nějakým radarem. Ten auto nezpomalí. Chtěli by na vjezdu vybudovat směrový ostrůvek – vjezdovou šikanu. Dále by chtěli vybudovat nové chodníky (v obci je chodník jen na jedné straně), přebudovali zastávky autobusu a vylepšili přechody pro chodce. Žádají od Lysé příspěvek na vypracování studie na projektový záměr ve výši 200 tisíc korun. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem – Lysá na radaru vydělala více než 50 milionů korun, ten ale situaci ve Starém Vestci nezlepšil a Starý Vestec nemá podíl na zisku, považuji za morální povinnost Lysé Starému Vestci nyní přispět na vypracování studie a dovolím si tvrdit, že i větší částkou. Ač jsem vždy při hlasování o radaru hlasoval proti jeho provozu, tak nyní budu jednoznačně hlasovat pro finanční participaci Lysé prozatím jen na studii. Lysá to Starému Vestci dluží.

Autor: Jan Marek – zastupitel

Profil autora

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.