Karel Marek

“Je to zlatý zákon Royal Rangers: „Ve všem dělám druhým to, co chci, aby i oni dělali mně.“

Karel je sympaťák, který miluje čísla. Rozpočty má přepočítané křížem krážem, rozumně argumentuje, ale i naslouchá. S kritikou má připraveno i řešení. A takový by byl i jako starosta města. S pokorou sobě vlastní se snaží udělat z Lysé lepší míst pro její občany. Na lidech mu záleží, je tu pro všechny, kteří ho potřebují. Karel je také krajský zastupitel a předseda krajské Komise pro majetek. Doma ho pak vítají manželka a čtyři dcery.

Rozhovor s Karlem

Karle, pokud vím, tak ty pocházíš z Králík. Jak se stalo, že ses octnul v Lysé nad Labem?

My jsme do Lysé přišli v roce 2002. V té době jsem už byl dva roky ženatý. S manželkou jsme studovali v Praze a po studiích jsme si tam našli i práci. V Praze jsme ale bydlet nechtěli. A protože naši rodiče jsou z východních Čech, chtěli jsme bydlet v menším městě někde „na trati“. Lysá pro nás byla ideální volba, líbilo se nám tu, a tak jsme zde takříkajíc zakotvili. Nejprve jsme si koupili družstevní byt v paneláku. V roce 2003 se nám narodila první dcera. Vedle paneláku jsme měli malou zahrádku, což bylo pro nás v té době ideální, ale pořád jsme chtěli domeček. Koupili jsme tedy pozemek na Hrabanově s tím, že tam budeme stavět. Bohužel vše bylo nakonec komplikovanější, než se původně zdálo, takže náš záměr se stavbou domu bohužel nevyšel. Najednou se ale psal rok 2009, my měli 3 děti a stále bydleli ve 3+1, což už bylo hodně náročné. A tak jsme se začali poohlížet po nějakém vhodném domku. Štěstí nám přálo, narazili jsme v Litoli na jeden, který byl  na hezkém a klidném místě a navíc měl i své kouzlo. Dům jsme si zkrátka hned zamilovali. Jako bonus měl velký pozemek, ze kterého se dala oddělit parcela pro švagra, který v té době také hledal vhodné bydlení pro svou rodinu. Takže jsme dům koupili a začali s rekonstrukcí. A stali se z nás Litoláci.

Tak to je skvělé, to už jsi skoro „starousedlík“. Já ale vím, že ve volném čase vedeš v Nymburce organizaci zvanou Royal Rangers. Ne každý však ví, kdo Royal Rangers jsou. Můžeš je čtenářům nějak přiblížit?

Royal Rangers jsou něco jako křesťanští skauti, ale není to skautská organizace. Naše organizace byla založena v šedesátých letech v Americe jako reakce církví na neutěšenou situaci tehdejší mladé generace. V devadesátých letech se organizace dostala do České republiky. Založení hlídky Royal Rangers přišlo přesně v době, kdy jsme se přestěhovali do Litole. Já v té době zrovna přecházel na novou pracovní pozici v bance a nebyl jsem už tolik pracovně vytížený. Měl jsem konečně více času věnovat se i něčemu jinému. Jsme členy církve v Nymburce a v té době jsme tam měli spoustu dětí ve věku kolem 10 let, které se spolu rády setkávaly. Začali jsme proto přemýšlet, co s nimi. Protože lidé kolem nás měli velmi dobrou zkušenost s Royal Rangers v Praze, absolvoval jsem nakonec školení pro vedoucí, abych získal potřebný certifikát, a začal jsem vést hlídku Royal Rangers v Nymburce. Pro děti organizujeme týdenní schůzky, různé víkendové akce a v létě tábor.

Karle, jsi hodně zaměstnaný člověk. Máš velkou rodinu, poměrně náročnou práci, do toho vedení Royal Rangers a starost o politické pole v Lysé. Zajímalo by mě tedy, jak si představuješ den, kdy před sebou nic nehrneš, nic neřešíš a nic nemusíš?

(Smích)  Kdysi mi jedna kolegyně řekla, že jsem jako sopka, které hrozí, že pro obrovskou intenzitu svojí činnosti zasype sama sebe. Už jsem si mnohokrát uvědomil, že to bylo hodně výstižné přirovnání. Mnoho takových dnů opravdu není a spíš je to o mém rozhodnutí, že dnes vše hodím za hlavu. Moc to neumím, ale když taková chvíle nastane, bývám z toho nadšený. Potom je pro mě třeba ohromný relax, když si doma přes dataprojektor na plátno pustíme hezký film. Ze zásady totiž nemáme televizi, a tak si takový čas jako rodina opravdu užíváme. Hodně rád také čtu, hlavně knihy s historickou tématikou, které opravdu miluji a kterých mám plnou knihovnu. Dřív jsem moc rád hrál fotbal, ale to si dnes po pěti operacích obou kolen již bohužel netroufnu.

Základní informace o zastupiteli


Citát nebo krédo, kterým se řídíte a je vaším “svědomím”
Je to zlatý zákon Royal Rangers: „Ve všem dělám druhým to, co chci, aby i oni dělali mně.“

Název profese
Krajský zastupitel, matematik, velitel Royal Ranger

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílel na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Vedení LNS

Věk, na který se cítíš.
45

Věk, který máš v občance.
45

Jak dlouho žiješ v Lysé?
20 let

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Rodina Kájo, kamarádi na střední Králíku, protože jsem byl z Králík (ale to už je dávno 🙂

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Strategické myšlení, spojování různých lidí pro stejnou věc, kreativita

Co na sobě nemáš rád?
Upovídanost

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Lysá se mi před dvaadvaceti lety stala druhým domovem a je domovem mé rodině. Nemám tu nějaké speciálně oblíbené místo. Mám ji rád celou. Vždy, když vystoupím z vlaku či projedu okolo cedule Lysá nad Labem, vím, že už jsem doma. A že jsem tu rád.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Čeština, angličtina

Prozradíš nám něco o své rodině?
Mám manželku a čtyři dcery od 11 do 19 let.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Uvolněný zastupitel Středočeského kraje

Dělal jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Expertní a manažerské pozice na centrálách různých bank v oblastech řízení rizika, financí, strategie, datové integrace a vývoje produktů.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrý a máš pracovní zkušenosti?
Matematika, znalost čísel, finance, propojování různých lidí.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Finance, řízení projektů.

Které oblasti se chceš věnovat?
Profesionální finanční a projektové řízení kvalitní správa majetku města sociální služby města.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.