Jan Marek

“Slušnost není slabost”

Od narození Lysák tělem i duší. Rád by z Lysé udělal ještě lepší místo k žití a takto ho předal budoucím generacím. Jeho cílem je co nejlepší digitalizace samosprávy a co nejvyšší transparentnost v nakládání s městským rozpočtem. Jako IT odborník si hravě poradí s každou technickou záludností. Vždy rád přidá ruku k dílu tam, kde je to potřeba. Je velkým podporovatelem jakýchkoliv volnočasových aktivit, komunitního života, kultury a neotřelých nápadů.

Rozhovor s Honzou

Honzo, pokud mě paměť neklame, tak jsi první člověk, s nímž dělám rozhovor a který v Lysé nad Labem žije skutečně celý život. Je to tak?

Pokud se nebere, že jsem první půlrok bydlel v Otradovicích, pak máš pravdu. Rodokmen Marků máme zpracovaný jen do tátova dědy, ale druhá větev přes jeho mamku (moji babičku) tu je fakt dlouho. Náš rod z tátovy strany je zde skutečně zakotvený dlouho, praděda tu dělal poštmistra, pak asi něco provedl, protože odešel na Podkarpatskou Rus. Tam se také narodila moje babička a táta se sem v 60. letech vrátil.

Evidentně tedy máš k Lysé vztah.

Přesně tak, určitě bych neměnil. I když jsme po vysoké se ženou přemýšleli, že se vrtneme někam jinam, nakonec jsme skončili u toho, že jsme si v taťkově domě opravili podkroví a zůstali zde. Ostatně, jak už bylo mnohokrát řečeno, Lysá má ideální polohu, což oceňuji i já, protože pracuji v Praze v České spořitelně, konkrétně v oddělení finančního controllingu. Tady jsme sice ve městě se snadnou dostupností do Prahy, ale přitom stačí jen pár kroků a jsme v přírodě.

Na mě tedy působíš hodně jako přírodní typ. Pokud vím, tak i vaše děti navštěvovaly či stále navštěvují lesní školku, což není úplně obvyklé. 

No, jako přírodní typ bych se zrovna neoznačoval (smích), vše se spíše vyvíjí postupně. S nápadem zapsat děti do lesní školky vlastně přišla moje žena Evička, která tam začala pracovat jako průvodkyně. Nejprve ji navštěvoval syn Vojta, od 1,5 roku pak mladší dcera Eliška, která nyní půjde i do lesní školy. Skvělé je, že je zde úžasná parta lidí, kteří se navzájem znají. Je to tam spíše jako jedna velká rodina.

Jak jsem si stačila všimnout, tak máš dva koníčky. Jedním je otužování a druhým pak trošku netradičně – VW bus.

Za otužování vděčím Jardovi Kovaříkovi, místnímu hudebníkovi a otužileckému guru, který mě do toho zhruba před dvěma lety lehce řečeno uvrtal. Tenkrát v březnu jsem přišel na zavírání řeky (Jarda tuto akci tenkrát pořádal už druhým rokem), kdy byl otužilecký triatlon, a tak se stalo, že jsem hned přeplaval Labe. Ze začátku to bylo těžké, teď už to mám ale jako relax, chodím tak 1-2x týdně. Letos bylo super, že bylo i zamrzlé Labe a dalo se blbnout v ledu. 

Co se týče busu, tak za to vděčím druhému kamarádovi, který mě v roce 2012 vzal na Grossglockner, kde se dělá velký sraz těchto vozů, a pak i manželce, které se neskutečně líbily. Náhodou se objevila výhodná koupě, a tak jsme si jej pořídili.

A kde jste s ním byli nejdále?

Kousek od Benátek, samozřejmě těch italských. Výhodou je, že se prostě sebereš a jedeš. Skvělé je, že není tak nápadný a dá se v něm pohodlně vyspat i ve čtyřech lidech, a to prakticky kdekoliv.

Myslím, že hodně čtenářů mi dá za pravdu, že na první pohled zaujmeš délkou svých vousů. Tato chlapská ozdoba tě zase tak dlouho nezdobí. Jaká je její historie?

V roce 2017 se nám na cestě s naším busem stala menší nehoda a já manželce slíbil, že se neoholím, dokud to nebude opravené. Podle délky je tedy jasné, že oprava trvala opravdu dlouho (smích). Vousy jsem pak úplně shodil ještě jednou, když se narodila nejmladší dcera Rozárka, ale nyní jsem už zase ve svém standardu.

 

Základní informace o zastupiteli

Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
Slušnost není slabost

Název profese
IT specialista

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílel na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Zastupitel, předseda finančního výboru, brblání, frflání, nedodržování termínů, IT, nerudný pokladník spolku, střih záznamů zastupitelstva, administrativa, zakládající člen výboru spolku

Věk, na který se cítíš.
28,5

Věk, který máš v občance.
40

Jak dlouho žiješ v Lysé?
40 let – od narození.

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Mára.

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Zvědavost.

Co na sobě nemáš rád?
Někdy pro strom nevidím les, občas je to přesně obráceně.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Doma, u Labe.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Čeština, angličtina.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Manželka, tři děti, jedna želva vodní.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Datař v České spořitelně Jsem odpovědný za přípravu dat pro jejich další konzumaci buď přímo kolegy nebo dalšími IT systémy. Vstupem jsou mi tabulky dat různých IT systémů banky a výstupem např. manažerské výkazy s tabulkami a grafy.

Dělal jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Od maturity se motám jen kolem IT, i když mám vystudovanou stavební fakultu.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrý a máš pracovní zkušenosti?
Finance, finanční kontroling, projektové řízení, IT, doprava.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Finance, finanční kontroling, projektové řízení, IT, doprava.

Které oblasti se chceš věnovat?
Hlavně dát dohromady IT a digitalizaci radnice s implementací smartcity.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.