Instalace dopravního značení na vjezdech do města

Jak se chránit proti šmejdům

V Lysé se opakovaně stává, že k nám dorazí tzv. šmejdi. V uplynulých letech a naposledy koncem roku minulého byly z několika míst v Lysé i Litoli hlášeny problémy s podomními prodejci elektřiny. Dříve tzv. šmejdi nabízeli i falešné rozbory vody či prodávali předražené deky a další výrobky. Nařízení města č. 3/2013 však zakazuje podomní a pochůzkový prodej zboží a poskytování služeb. Tito podomní prodejci proto zvoní na lidi v rozporu s nařízením města. Výjimku z tohoto nařízení může udělit rada města zpravidla do 15 dnů od podání žádosti. Další úprava je uvedena v nařízení města č. 2/2017 – Tržní řád.

Používají různé praktiky – chtějí např. vidět vaše vyúčtování elektřiny, někdy tvrdí, že je posílá ČEZ a podobně. Kromě vyhlášek se na svých příjezdových cestách města chrání také cedulemi upozorňujícími na zákaz podomního prodeje. Lysá nad Labem je široko daleko jedním z mála měst, kde tato upozornění chybí.

Téměř všechny okolní obce a města tyto cedulky mají. Když se tento návrh před časem projednával na zastupitelstvu, tak tehdejší starosta Havelka tvrdil, že jsou moc drahé ty tyče, na kterých jsou cedule připevněné, a jestli je to skutečně nutné. V jiných obcích to umísťují např. na lampy veřejného osvětlení. Když se totiž chce, tak se řešení problému vždy najde. Řekli byste, že je to drobnost. To určitě ano, ale proč to jinde jde a u nás ne?

Pokud byste se dostali do situace, že vám bude nabízena tato forma prodeje zboží nebo poskytování služby, tak ihned volejte Městskou policii na telefonní číslo 325 552 065.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.