Bezpečně do školy – pěšky |

Začátek školního roku je obdobím, kdy je pro školáky větší riziko v silničním provozu. Vedle dohledu městských strážníků a výuky na školách je to starost především nás, rodičů. Domácí rodinná výchova má výhodu, že známe nejlépe povahu a zkušenosti našich dětí i konkrétní cestu do školy, na kroužky, za sportem, za kamarády. Zároveň není třeba z toho dělat velkou vědu, důležitá je hravost a praktičnost, aby to děti bavilo. Cílem je, aby dítě vědělo nikoli, že se to musí, ale chápalo, proč je to dobré a jak to správně udělat.

Pro výchovu dětí jako chodců v městském prostředí pomůže zajímavá česká aplikace, která je všem volně dostupná. Na jejím vzniku se podíleli experti z Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO, kteří zkoumají reálné dětské nehody a se kterými i my odborně spolupracujeme v rozvoji silniční bezpečnosti ve městě. Aplikace je na webové stránce bezpecnecesty.cz/prechazeni.

Dítě může řešit ze svého pohledu přecházení silnice v různých situacích – na přechodu, bez přechodu, v křižovatce apod. Reálně se rozhlíží a učí se dívat i tam, kde mu to nepřipadá důležité.

Je tam řešena i situace, kdy umírá mnoho dětí – jedno auto před přechodem zastaví, ale dítě je sraženo autem v druhém pruhu, které například první auto předjíždí.

Součástí je také aplikace brzdná dráha, která učí děti, ale i řidiče pochopit, co auto ubrzdí a co už ne. Lze nastavit rychlost, vzdálenost od přechodu, počasí a také pohled chodce a řidiče a názorně v reálné fyzice vidíme, co lze ubrzdit a co ne.

Řidiči pochopí, proč není možné překračovat rychlost, proč rychlost 30km/h má často smysl, a dítě pochopí, že nemůže přecházet blízko před autem.

Následně lze naučené situace prakticky řešit na různých místech města a připravit dítě na řešení situací, které bude reálně potkávat.

Autoři: Robert Šťastný, Štěpánka Vošická – zastupitelka

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formulář souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.