Veronika Vaňáčková

“Všechno má svou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas.”

Veronika je vlídná dáma, která pracuje s mladými lidmi, ráda tráví volné chvíle v přírodě, je aktivní ve skautu a zpívá. Hudba jí pomáhá překonat i těžší chvíle a přeladit je do lepších tónin. Je zarputilá v hledání a ověřování informací a argumentů. Ráda by pomohla změnit to, co ji nejvíc mrzí: nepitelná „pitná“ voda, ubývání zeleně a stoupání prašnosti. Je přesvědčená, že slušný a kultivovaný způsob komunikace je základní podmínkou pro řešení problémů.

Rozhovor s Verčou

Veru, jak jste se ty a tvoje rodina ocitli v Lysé?

Do Lysé jsme se přistěhovali před dvanácti lety zcela náhodou. Čekali jsme prvního potomka a rozhodli se odejít z rušného velkoměsta. Navštívili jsme spoustu míst a nakonec v Lysé objevili domek, kde se dalo bydlet i při probíhající rekonstrukci. Šli jsme tenkrát do úplně neznámého prostředí, ale zanedlouho jsme v Lysé našli samé poklady. Nový domov, přátele, práci, je nám tu dobře.

Co rodina, práce, studia, prozradíš, čím se živíš a jaké máš pracovní zkušenosti?

Moji nejbližší jsou manžel, synové, maminka, moji dva bratři a jejich rodiny.
Pracuji na základní škole, učím angličtinu a anglickou konverzaci, příležitostně tlumočím a překládám z francouzštiny. Dříve jsem pracovala na Ministerstvu životního prostředí, kde jsem se podílela na předsednictví ČR v Radě EU. Hodně jsem cestovala, byl to velký pracovní zápřah. Po mateřské jsem učila na jazykové škole, která mi otevřela dveře ke vzdělávání dospělých a dětí. Díky této zkušenosti jsem zjistila, jak pestré a akční je učení. Co žák, to jiné zázemí, příběh, vědomosti, je to krásná práce.
Po gymnáziu jsem vystudovala magistra na Karlově Univerzitě v oboru ochrany životního prostředí. Potom jsem odjela do Francie na univerzitu v Angers na post-magisterský obor Posuzování vlivů na životní prostředí. Ve Francii jsem pak zůstala nějaký čas. Bylo to období života, které mi hodně dalo.

Jak relaxuješ, co s rodinou nejraději podnikáte?

Nejraději relaxuji v přírodě, jsem schopná hodiny sedět a koukat a úplně vypnout. Bohužel se mi to poštěstí jen málokdy. Zájem o přírodu chtě nechtě (nechám na nich) snad zdědili i synové, chodili do lesní školky a všichni jsme aktivní v lyském skautu. Oba synové jsou v šachovém klubu Joly Lysá nad Labem, mají hodně turnajů a soustředění, proto dost času trávíme cestováním po celé republice.
Baterky dobíjím sportem, s rodinou, ve sboru ZUŠ, kam chodím zpívat. Píšu pohádky a divadelní hry pro děti. Občas mi něco vyjde v časopise, hry nastudovalo milovické A-Z divadlo.
span>

Základní informace o kandidátovi

Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
Všechno má svou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas.

Název profese
Učitelka cizích jazyků

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílela na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Byla jsem v komisi pro životní prostředí RM.

Věk, na který se cítíš.
28 plus mínus.

Věk, který máš v občance.
44

Jak dlouho žiješ v Lysé?
12 let

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Přezdívku nemám, slyším skoro na všechno 🙂

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Kreativita, rozvážnost. Práce s lidmi je improvizace s vírou, že moje činnost tady a teď bude mít pozitivní dopad.

Co na sobě nemáš ráda?
Nestíhám, jsem občas nedochvilná, celý život se trpělivě učím trpělivosti.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Hamaka pod jabloní.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Francouzsky a anglicky. Angličtina je zdroj obživy, francouzština je srdeční záležitost.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Moji nejbližší jsou manžel, naši dva synové, maminka, bratři a jejich rodiny. Jsem vděčná za velkou rodinu a její podporu.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Učím na základní škole angličtinu a anglickou konverzaci. Příležitostně překládám a tlumočím z francouzštiny.

Dělala jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Pracovala jsem na Ministerstvu životního prostředí v agendě Evropské unie, studijně i pracovně jsem žila ve Francii, kde jsem se věnovala posuzování vlivů na životní prostředí. V neziskové organizaci jsem vedla projekty. V jazykové škole jsem učila angličtinu a francouzštinu.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrá a máš pracovní zkušenosti?
Největší pracovní zkušenosti mám v oblasti ochrany životního prostředí a vzdělávání lidí všech věkových kategorií. Vystudovala jsem ve Francii na Univerzitě v Angers obor posuzování vlivů na životní prostředí. V současnosti se věnuji výuce cizích jazyků.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Díky vystudovanému oboru mám vcelku dobrý záběr do oblastí, ve kterých se život v Lysé může zkvalitnit. Mrzí mě, že z kohoutků nám teče nepitelná „pitná“ voda, že za poslední roky ubývá zeleně a stoupá prašnost. Je potřeba zaměřit se na kvalitní zdroj pitné vody a odclonit zemědělskou činnost od města zeleným pásem. Myslím si, že v tomto směru lze podniknout mnohé a velmi by to Lysé prospělo.

Které oblasti se chceš věnovat?
Životnímu prostředí, vzdělávání, volnočasovým aktivitám.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.