Martin Jirsa

“Neptej se na věci, na které nechceš znát odpověď”

Martin je Lysák každým coulem a na své rodné město nedá dopustit. Aktivně se snaží přispět k tomu, aby se město Lysá zdravě rozvíjelo a investice byly smysluplné pro jeho občany. Své zkušenosti z architektonické kanceláře by rád promítl do projektů města. Je sportovcem, členem Sokola a KČT Lysá, pod kterým se věnuje pořádání dětských akcí a táborů. Nechybí mu nadšení pro správnou věc, a rád by se zasadil o rozvoj sportu a sportovišť v Lysé.

Rozhovor s Martinem

Martine, ty patříš k jedněm z mála lidí, o nichž vím, že je s Lysou skutečně spjat, neboť jsi doposud nikde jinde nežil. Je to tak? Martine, ty jsi rodák, je to tak?

Ano, skutečně jsem Lysák od narození, a i naše rodina zde má kořeny již po několik generací, zejména ta z taťkovy strany. Podstatnou část života jsem bydlel na sídlišti, i když já to naše sídliště nemám tak úplně za sídliště, protože jsem nikdy neměl pocit, že bych žil v betonové králíkárně. Bydleli jsme totiž v posledním paneláku, a tak jsme s bráchou měli z pokoje výhled jen do krajiny a na krásné západy slunce. Jelikož jsem měl to štěstí, že jsem podědil zahradu po pradědovi, postavili jsme si s rodinou před několika lety domeček směrem na Stratov.

 

Vypadá to, že ti Lysá skutečně přirostla k srdci. Přesto – nemrzí tě občas, že jsi nevolil místo k bydlení třeba blíže k Praze?

Lysou mám rád a za nic bych ji nevyměnil. Sám pořádně nevím, čím to je, protože jsou určitě města, která toho občanům jsou schopna nabídnout více, a i přes možnosti se přestěhovat jinam, mě to tu stále drží. Já osobně nejsem moc náročný člověk, takže zde najdu vše, co potřebuji, a co zde nenajdu, tak mají určitě v Praze, kde je člověk za půl hodiny. Většinu života někam dojíždím, ať už to bylo na střední do Mělníka, či pak na vysokou do Prahy. Nyní do Prahy jezdím do zaměstnání, takže to dojíždění mi za ty roky jako problém ani nepřijde.

 

Zmínil jsi vysokoškolská studia. Využíváš svůj obor i v zaměstnání?

Jsem vystudovaný stavební inženýr a tomuto povolání se věnuji celou dobu. Nejdříve jsem působil po menších architektonických ateliérech, kde jsme se zaměřovali zejména na individuální výstavbu, a to zejména pasivních dřevostaveb. Několik projektů, na kterých jsem spolupracoval, dostalo i ocenění jako dřevostavba či pasivní stavba roku. Nyní již třetím rokem spolupracuji s renomovanou architektonickou kanceláří Pavel Hnilička Architects + Planners, kde působím jako projektový vedoucí. V kanceláři řešíme projekty větších měřítek, a i hodně projektujeme pro samosprávy, takže mám přehled, jak se staví v jiných obcích.

Zdá se, že práce tě opravdu baví. Přesto je nutné myslet někdy i na odpočinek. Co dělá radost, jaké jsou tvé koníčky, zájmy?

Bude to znít asi jako klišé, ale největším koníčkem je pro mě rodina. Tak jako oni mě na jiné myšlenky a do pohody nedokáže dostat nic jiného. Jelikož mám doma dva sviště ve věku 5 a 8 let, tak si doma užijeme zábavy víc než dost a jsem rád, že děti mají o tatínka ještě zájem. Občas je ale i rodiny plná hlava, a to pak rád utíkám za sportem či do přírody. Jelikož jsem ze sportovní rodiny, mamka tu již věčnost dělá do volejbalu, taťka hraje pinčes, tak jsem byl již od dětství veden ke sportu, který mi přirostl k srdci. Nikdy jsem nebyl ten nejšikovnější, ale myslím, že se na amatérské úrovni dokážu obstojně postavit k většině sportů. Pravidelně si chodím zahrát basketbal či badminton, když zrovna není parťák, tak vyrazím na kolo či na procházku se psem.

V souvislosti s tvými koníčky by mohl čtenáře zajímat ještě jeden – tábor Šumava, který je mezi Lysáky opravdu známý a oblíbený. Vím, že jsi do této skvělé práce pro děti aktivně zapojen a věnuješ se jí již pěknou řádku let.

Na tábor na Šumavu jezdím již víc než třicet let. Šumava se tak pro mě stala druhým domovem a lidé, kteří tam jezdí, druhou rodinou. Kdo to tam nezažil, asi nepochopí. Ono se tomu nedalo moc utéct, protože strejda Fanda Blažek tam tomu šéfoval a vesměs tam jezdili všichni mí bratranci a sestřenice, takže jsme tam s bráchou rozšířili rodinný klan. Nejdřív jsem tam tedy jezdil jako dítě do oddílu, no a nyní tam již skoro 25 let (s dvouletou přestávkou na stavbu domu) jezdím jako personál. Ač je tábor  letní záležitostí, pro nás jde o celoroční zábavu, protože přes různé brigády a administrativu sežere dost času- Proto jsem moc rád, že mé rodině Šumava též přirostla k srdci a má proto pochopení. Když je čas, tak s rodinou na Šumavu rádi zmizíme za naprostým klidem a krásnou krajinou.

Základní informace o kandidátovi

Citát nebo krédo, kterým se řídíte a je vaším “svědomím”
Neptej se na věci, na které nechceš znát odpověď.

Název profese
Autorizovaný stavební inženýr v oboru pozemních staveb – projektový vedoucí architektonické kanceláře

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílel na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Byty Milovice, sportovní hala, skupina pro sport.

Věk, na který se cítíš.
Věk je proměnlivý s ohledem na denní dobu a aktivitu, kterou vykonávám.

Věk, který máš v občance.
V občance věk uveden není, pouze rok narození a ten odpovídá datu mého zplození + 9 měsíců.

Jak dlouho žiješ v Lysé?
Už tomu budou čtyři dekády.

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Marťas, Martínek, Marťan

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Logické a systematické myšlení, důraz na fakta.

Co na sobě nemáš rád?
Tvrdohlavost.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
To, které sdílím se svou rodinou.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
S češtinou si zatím vystačím a jsem rád, že tomu tak je.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Je veliká 🙂

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Jako OSVČ spolupracuji s firmou Pavel Hnilička Architects+Planners jako projektový vedoucí. Mojí prací je řízení přidělených projektů, komunikace s investory, koordinace subdodavatelů, vedení lidí v týmu ke zdárnému konci, tak aby na výsledek byl hrdý jak investor, tak naše firma.

Dělal jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Stavařina mě provází už od střední školy a zůstal jsem jí věrný. Je to tak rozmanitý obor plný různých zaměření, že jsem měl příležitost vyzkoušet si, co se dalo, od práce na stavbě, přes projektování, stavební dozor až po současnou převážně manažerskou pozici.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrý a máš pracovní zkušenosti?
V tom, co mě živí.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Efektivním zadávání projekčních prací, tak aby se nedělaly projekty do šuplíku, které nikdy neuvidí světlo světa. Dozorování stavebních projektů města – dozorovat a oponovat, tak aby to, co město očekává, bylo i výsledkem projektů a následně i samotné realizace.

Které oblasti se chceš věnovat?
Výstavba, sport.

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.