Marcela Chloupková

“Ani přísloví není příslovím, dokud Vám život neukáže jeho hodnotu”

Marcela je pokladnice historek, vzpomínek a informací o všem. Kouzlo její osobnosti je v milém úsměvu a ochotě přiložit ruku k dílu všude tam, kde jí to dává smysl. Svými zkušenostmi a znalostmi chce podpořit mladší a pomoci jim tak získat šanci ovlivnit směřování města. Města, které pak zase oni budou moci s hrdostí předat dalším generacím. Nemá ráda, když si někdo myslí, že je něco víc nebo lepšího než ten druhý. Razí přesvědčení, že pokora a slušnost nemají konkurenci.

Rozhovor s Marcelou

V Lysé žijete od nepaměti, jste rodačka?

Rodačka jsem z Nymburka jako většina Lysáků mé generace, ale bydlím tu od narození. Mamka z Lysé pocházela a tatka tu byl na vojně v Milovicích (pocházel z Dobrušky). Ještě za svobodna jsem měla zaječí úmysly jít pracovat do Prahy, ale můj budoucí muž říkal, že tady máme bydlení a práci, tak kam bych jezdila.

Čím vlastně jste, co jste vystudovala?

Absolvovala  jsem Ekonomickou školu v Mladé Boleslavi. Vždycky jsem zastávala administrativní pozice. Tady jsem začínala v Kovoně jako sekretářka technického náměstka. Byla jsem tam asi 17 let, jednu dobu mě z ní lanařili na administrativní pozici do Národního divadla, kam jsme dodávali nábytek. Byla jsem vedoucí školní jídelny v Milovicích, pracovala jsem ve věznici v Jiřicích na správním oddělení a vystřídala jsem i další kancelářské pozice.

Víme, že jste aktivní a věnujete se všemu možnému. Co vás baví, z čeho máte radost, co děláte ve volném čase?

Od mala jsem chodila do Sokola. Jako snad všichni. Krátce i na veslák. Jako dítě jsem chtěla být sportovní reportérkou. Ale taťka říkal, že jsem upadla. Stát se žurnalistkou, když rodiče nebyli nikdy ve straně, byl jen nedostižný sen. Pravidelně jsem se umisťovala na stupních vítězů v soutěžích v těsnopisu a rychlosti psaní na stroji, to je dnes už historie. Vždy jsem se věnovala sportu, snad jen když se narodila dcera, jsem si dala chvíli pauzu a byla jsem víc hospodyňka. Postupně jsem se ale ke sportu vrátila, začala jsem zase chodit do Sokola, jezdit na kole, zkrátka jsem si dala za úkol aspoň čtyřikrát v týdnu nějak sportovat. Byla jsem na spartakiádách, na sletech… Ještě nedávno jsem jezdila na kole na noční směny v nymburské nemocnici, kde jsem před odchodem do důchodu několik let pracovala. 

Šestnáct let let jsem působila i na radnici (místostarostka města). Když je někdo na radnici, znamená to účastnit se bezpočtu akcí. Společenských i kulturních. Chodí se všude, ať je to kostel, důchodci, děti, prostě všude, často o víkendu, večer. Dostala jsem se ke spoustě spolků, sdružení, aktivit. Jen jsem se u toho nikdy tolik nefotila. Musí tím ale s vámi žít celá rodina, jinak to nejde.

Taky jsem ten typ, co se pořád popelí kolem domu. Snažím se nežít v chlívku, udržovat okolí domu, kde zrovna bydlím. Tak mě zná asi hodně lidí. 

Jak si představujete svůj ideální den?

Asi bych jela za vnučkou a strávila den s ní. A vlastně i s dcerou, protože žije v Praze a není tolik příležitostí se vidět. Všechny své blízké bych vzala k našemu koupacímu jezírku, které máme u domu ve Stratově a máme to tam rádi. Vloni jsme se v něm docela systematicky otužovali. 

Přeju si, abych už za sebou měla operaci druhé kyčle a zase jsem se mohla všeho naplno účastnit. Mě nebaví sedět s rukama v klíně.

Základní informace o kandidátovi

Citát nebo krédo, kterým se řídíš a je tvým “svědomím”
Ani přísloví není příslovím, dokud Vám život neukáže jeho hodnotu.

Název profese
Starobní důchodkyně

V které oblasti se v rámci LNS zapojuješ nejvíc? Čím jsi se spolupodílela na aktivitách a práci LNS? V kterých skupinách jsi aktivní?
Roznášková činnost, propagace, sběr podpisů. Seniorská tématika je mi blízká.

Věk, na který se cítíš.
Od dětství jsem působila starším dojmem. Každý mi hádal víc, než mi bylo. Teď mi je 64. Zdá se mi, že jsem se s věkem potkala. Cítím se na 64.

Věk, který máš v občance.
… tam mám datum narození: 17. 10. 1957

Jak dlouho žiješ v Lysé?
Od narození.

Jak ti říká rodina či kamarádi? Máš přezdívku?
Teď žádnou přezdívku nemám. V mládí – Marcelám se říká Macku. Tak to bylo i se mnou. (Ono se to i hodilo s přihlédnutím k mojí konstituci.)

Které tvé vlastnosti ti pomáhají v práci a proč?
Povídali už ve škole – je svědomitá, snaživá, pečlivá. Smysl pro pořádek, pro spravedlnost.

Co na sobě nemáš ráda?
Jéé, toho by se našlo… Jsem Váha, a tak jsem nerozhodná. Také někdy umíněná. Těžko se smiřuji s porážkou.

Tvoje nejoblíbenější místo v Lysé?
Nemám v Lysé nejoblíbenější místo. Máte během týdne “svoje” pravidelné cesty, tak se zdá, že ani krásu nevnímáte. Pak najednou změníte cestu (do práce, domů apod.) a zase objevíte jiná hezká zákoutí, kterých jste si dříve nevšimli. V dětství jsem zažila kouzelné chvíle s partou dětí “Na Písku”, ale to ještě nestála nejnovější škola. Na place byl prostor pro sáňkování, jezdily sem cirkusy, houpačky. Za hřbitovem u “žiďáku” na poli jsme chodili s partou dětí zde bydlících pouštět draka. Taťka mi vyrobil obrovského z papíru, krásně ho vymaloval. Klubko motouzu ani nestačilo. Doplachtil až nad zámecký park. Krásné pálení čarodějnic u skauťáku (vykácený lesík dnes). Bruslení v Hrabáku, na kale (Poděbradova ul.). Mám prostě Lysou ráda.

Kolika jazyky se domluvíš, používáš je stále? Je ti nějaký z nich nejbližší?
Mám ráda češtinu. A snad mi i vždycky šla dobře. Určitě i díky učitelkám Kilbergerové, Vojtěchové-Bacílkové a Krejčíkové. Poměrně slušně mi šla i ruština, jako téměř všem mé generace. A zase si vzpomenu na učitele Slusarčuka a uč. Štěrbovou . Bischen deutsch – stále jsem začínala nepovinně … až jsem se dopracovala ke státnici z německé korespondence. Pokud to bude vyhovovat, klidně ponechme. Pokud budeme u všech chtít jen výčet, tak upravíme.

Prozradíš nám něco o své rodině?
Jakkoliv jsem rozvedená, dobrá a slušná rodina je podle mě základ života. Za svoji rodinu se stydět rozhodně nemusím.

Kde aktuálně pracuješ? (jak se jmenuje tvoje pozice a co obnáší)
Jsem v záběhu “starobní důchodkyně”. Zvolna si zvykám.

Dělala jsi v minulosti i nějakou jinou profesi?
Celý život jsem zastávala různé administrativní pozice a přes ně se dostala k mnoha různým oborům a zkušenostem.

V které oblasti je tvé know-how? V čem jsi dobrá a máš pracovní zkušenosti?
Určitě dobrá místní znalost. Dlouholeté zkušenosti s chodem na radnici. Jsem komunikativní. Neúnavně pečuji o své okolí.

V čem umíš pomoci našemu městu díky svým zkušenostem?
Už jsem toho v Lysé (i na úřadě) mnoho zažila. Dobrého i špatného. Z obojího je možné se poučit.

Které oblasti se chceš věnovat?
Ráda svými zkušenostmi a časem podpořím mladší generaci v jejím úsilí o to, aby se v Lysé dobře žilo.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a kauzy z Lysé nad Labem.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů: Prohlášení naleznete zde.